Промяната в добавената стойност по факторни разходи представлява процентното изменение на добавената стойност в дадена община в рамките на година.
Докато 2022 г. беше година на почти повсеместен номинален растеж на общинските икономики под влиянието на възстановяването от ефектите на пандемията, инфлацията и промените на международните пазари, особено на земеделска продукция, то през 2023 г. тенденциите са разнопосочни. От общо 252 общини, за които са налице данни за добавената стойност за последните две години, ръст на местната икономика се наблюдава в 144 от тях, в три остава без промяна, но в 105 има спад, при това въпреки значителния ръст на цените през годината. В динамиката през 2023 г. се наблюдава ясно териториално клъстериране. В Югозападна и Южна централна България има отделни общини с отрицателен ръст, но при повечето има повишения на добавената стойност, най-видимо в малките общини около София. В Югоизточния регион силен ръст отбелязват туристическите общини под влиянието на възстановяването на международните пътувания, докато повечето общини в района на Ямбол регистрират спадове.
Почти повсеместен е обаче спадът на добавената стойност в Северна България, особено в малките по-слабо развити общини по поречието на Дунав. Икономически ръст се наблюдава в част от индустриалните центрове – Варна, Габрово, Шумен, Велико Търново, но почти всички общини, в чиито икономики основна роля играе земеделието бележат осезаем спад на добавената стойност, на много места с по 30-40% спрямо предходната година. Причините за това се крият най-вече в успокояването на международните пазари и спада цените на земеделската продукция. Негативна динамика се наблюдава и в общините по Северното Черноморие, където възстановяването на туризма се развива значително по-бавно, отколкото на юг.