Общински профили

Доколко прозрачни са институциите през 2021 г.

14 май 2021

За поредна година Програма Достъп до информация (ПДИ) представи резултатите от мащабно проучване на прозрачността на институциите. За 2021 г. изследването включва преглед и оценка на 563 административни структури на изпълнителната власт на централно, териториално и местно ниво, публично-правни субекти и независими органи на власт.

Целта на проучването е да се оцени как органите на власт изпълняват задълженията си по Закона за достъп до обществена информация за активно публикуване на информация в интернет, как отговарят на заявления за достъп по електронен път и доколко спазват изискванията и добрите практики за бюджетна и финансова прозрачност и интегритет.

Нивото на прозрачност е оценявано по 85 индикатора за първостепенните разпоредители с бюджет, 83 индикатора за териториалните звена на централните органи на власт и други второстепенни разпоредители с бюджет, и 97 индикатора за общините.

Средната оценка на прозрачността на всички изследвани институции през 2021 г. е 67,5%. Най-висок резултат имат община Белоградчик (96,6%), община Търговище (96,2%), Министерство на финансите (96,2%) и община Банско (95,0%) – традиционно добре представящи се институции. Най-ниски – под 25% – пък са резултатите на Национален компенсационен жилищен фонд (11,5%), Областна администрация – София (21,3%), Държавна агенция за българите в чужбина (24,2%) и Национална служба за растителна защита (24,2%).

Средната оценка за 17-те министерства е 81,2%, за 28-те областни администрации – 73,1%, а за 265-те общини – 70,8%.

През последните години се забелязва леко подобрение на резултатите на институциите – с по около 3-3,5 процентни пункта годишно. Спрямо 2019 г. най-много се е повишил резултатът на Регионална здравна инспекция гр. Видин – с 47,4 пр. п., а най-големият спад е при Областна администрация – София (с -28,9 пр. п.). Подобно подобрение се наблюдава и при общините. Най-много (с над 30 пр. п.) е нараснал резултатът на общините Джебел, Долна баня, Хисаря, Братя Даскалови, Димитровград, Баните и Царево. С най-голям спад в прозрачността (над 10 пр. п.) пък са общините Лозница, Неделино, Мизия и Дулово.

През 2021 г. 10-те най-прозрачни общини са Белоградчик, Търговище, Банско, Белослав, Девня, Челопеч, Добрич, Главиница, Първомай и Хисаря, а 10-те общини на дъното на класацията са Якоруда, Рудозем, Дулово, Етрополе, Бобошево, Левски, Хаджидимово, Грамада, Бойница и Лозница. Сред най-големите общини Варна (84,4%) и Бургас (85,3%) повишават резултата си спрямо миналогодишната оценка и изпреварват Столична община (80,7%) и Пловдив (80,4%), които пък се представят по-слабо в сравнение с миналата година.

В ИНТЕРАКТИВНАТА КАРТА са представени резултатите на общините за 2019, 2020 и 2021 година.

 

Защо е важна прозрачността на общинската администрация?

  • Хората вярват повече на администрация, която публикува информация и отговаря на запитвания бързо и добронамерено;
  • Възможностите за корупция намаляват, когато се публикува възможно най-много информация за работата на общинската администрация;
  • Гражданите са по-активни в публични обсъждания, по време на които се решават местни проблеми, ако достъпът до информация е навременен, добре организират и лесен;
  • Трудни решения за местното развитие се подкрепят по-лесно от общността, ако хората разбират и са информирани за предизвикателства, т.е. мандатът на доверие се получава по-лесно от по-прозрачните и отворени общини;
  • Политическата конкуренция е по-отворена, когато е ясно какво се случва в общината;
  • Липсват съществени извинения да няма висока степен на прозрачност – технологиите се използват масово, а инфраструктурата (организация на работа вътре в администрацията) е налице и на практика става въпрос наистина за целенасочено решение на една община дали ще бъде прозрачна ли не.