Общински профили

Население по етническа принадлежност, преброяване 2021 г.

Избери

Населението по етническа принадлежност (преброяване 2021 г.) представлява броят на лицата в дадена община, принадлежащи към съответната етническа група (българска, турска, ромска, друга), разделен на общото население на общината според данните от преброяването през 2021 г.

Българите са очаквано най-голямата етническа група в мнозинството от общините, като формират над 90% от  населението на 100 общини и над 75% в 184. Няколко общини имат над 98% дял на българското население, а най-видимото струпване на такива е в района на Смолян. Видими клъстъри с много високи дялове на българите има и около столицата и Перник, в Средногорието, както и в Плевенско и Габровско. Прави впечатление, че делът на българите е отчетливо по-висок в общините в Западна България.

Турците са най-компактно живеещата етническа група, като делът им е под 1% в 115 общини, а над 50% – в едва 28. Единствената община, в която делът им надхвърля 90% е Черноочене, но те съставляват мнозинството от населението в повечето общини край Кърджали, Шумен, Разград и Търговище. Общините са най-голямо по брой  турско население са Кърджали (31 хиляди души), Руен (22 хиляди души) и Дулово (16 хиляди души).

Ромският етнос е по-равномерно разпределен по територията на страната, но и при него се наблюдават няколко отчетливи струпвания. Само в една община – Мъглиж – ромите надхвърлят 30% от населението, а над ¼ са те в Котел, Твърдица, Никола Козлево и Долна баня. Най-явните клъстъри на компактно ромско население са край Сливен и Лом, както и в някои общини в Шумен и на северозапад от Пловдив. Общините  с най-многобройно ромско население са областният център Сливен (15 хиляди), столицата (14 хиляди) и Карлово (6 хиляди).

Източник на данните:
НСИ, изчисления на ИПИ